Історія УКІЗС

На півдні України недостатня кількість та нерівномірний розподіл опадів при частих засухах та суховіях не забезпечують нормального розвитку сільськогосподарських культур, викликають різке коливання врожайності по роках та створюють нестабільність сільськогосподарського виробництва. Тому цей край є зоною ризикованого землеробства.
З метою отримання гарантованих врожаїв, керівництвом держави було прийнято рішення щодо будівництва на півдні Миколаївської та заході Херсонської областей Інгулецької зрошувальної системи (ІЗС), яке було розпочато в 1951 році будівельно-монтажним управлінням № 14 (БМУ-14 Управління «Укрводбуд»).
Перша черга ІЗС введена в дію в листопаді 1956 року і забезпечувала полив 10,8 тис. га зрошуваних земель. Експлуатація системи на той час здійснювалася Миколаївським облводгоспом через експлуатаційну дільницю.
Будівництво ІЗС тривало по 1963 рік. Були побудовані Головна насосна станція (ГНС), магістральний канал (МК), 11 розподільчих каналів (Р) першого порядку, з яких беруть початок внутрішньогосподарські канали. Для водопостачання міста Миколаєва було побудоване Жовтневе водосховище об'ємом 31,2 млн. м3.
5 лютого 1958 року наказом начальника Головного управління водного господарства при Раді Міністрів УРСР було створено Інгулецьке управління зрошувальних систем (у 1986 році перейменоване в Управління каналів Інгулецької зрошувальної системи).
Спочатку магістральний канал був запроектований і збудований в земляному руслі. Бетонне та залізобетонне облицьовування каналу проектом передбачено не було у зв'язку з високою вартістю робіт. Це викликало великі втрати води на фільтрацію, підвищення рівня ґрунтових вод, підтоплення прилеглих територій.
Тому в 1967 році розпочалася реконструкція ІЗС, її здійснювали БМУ-25 і БМУ-22 тресту «Миколаївводбуд». Було виконано часткове облицьовування магістрального каналу монолітним бетоном і залізобетоними плитами, що підвищило ККД каналу, економія води дала можливість ввести додаткові зрошувані площі, а саме Спаську зрошувальну систему.
Згідно програми розвитку меліорації на півдні України проводилося розширення зрошуваних площ. У зв'язку з будівництвом Явкинської зрошувальної системи в 1985 році поряд з Інгулецькою ГНС введена в експлуатацію Явкинська головна насосна станція (ГНС) з подачею води в Інгулецький магістральний канал (обидві насосні станції знаходяться на балансі УК ІЗС). В той же час була збільшена пропускна спроможність магістрального каналу до 62,4 м3/с.